Díjnyertes ökoközpont Bakonyán – gyökérzónás szennyvíztisztító rendszer
2017-ben a sás-völgyi Erdő Háza vehette át a Jövő Generációja kategóriában meghirdetett Energy Globe díjat, melynek elnyerésében nagy szerepe volt annak, hogy az ökoközpont energiaellátása és szennyvízelvezetése is környezetbarát.
A területen működő gyökérzónás szennyvíztisztítót cégünk, a Hidro-Consulting Kft. tervezte és kivitelezte 2013-ban.
A gyökérzónás szennyvíztisztító felépítése
Az egyik legrangosabb nemzetközi elismerésben részesült bakonyai szennyvíztisztító három részből áll:
- Ülepítő medence
- Gyökérzónás medence
- Utótisztító tó
A rendszer teljesen energiamentes, nincs beépítve elektromos berendezés (pl. szivattyú), így meghibásodási lehetőség sincs.
Ülepítő medence
A kiépített rendszer első állomásának feladata a mechanikai tisztítás, azaz a szilárd anyagok eltávolítása. A gravitáció hatására itt történik meg a szilárd lebegőanyagok kiszűrése. A könnyű anyagok (pl.: zsír) felúsznak a vízfelszínre, míg az iszap leülepedik a medence aljára. A víz innen továbbáramlik csöveken keresztül a gyökérzónás medencébe.
Gyökérzónás medence
A második zónában a biológiai tisztítás zajlik, azaz szerves anyagok eltávolítása. A gyökérzónás medence több elemből áll:
- szigetelő réteg,
- kavics-szűrőágy,
- gyökérzóna,
- nádas.
Az előkezelt szennyvízből a betelepített növények (nád, sás) felveszik az életműködésükhöz szükséges tápanyagokat (nitrogén és foszfor vegyületek), ezáltal megtisztítva a vizet a szennyező anyagoktól. Ez a folyamat teszi lehetővé, hogy kémiai adalékanyagok hozzáadása nélkül, környezetbarát módon tisztítsuk meg a szennyvizet.
Utótisztító tó
A folyamat utolsó fázisaként úgynevezett utótisztítást végez a rendszer.
A fennmaradó szennyeződés eltávolítása a víz természetes öntisztulása során megy végbe, amelyet a vízparti növények tápanyagfelvétele és a víz levegőztetése, azaz a vízfelszín levegővel való keveredése (diffúzió) biztosít.
Mi történik a megtisztított vízzel?
Az utótisztító tóból kikerülő víz visszakerül a természetes körforgásba, azaz miután nem került bele vegyi adalékanyag, visszaáramoltathatjuk természetes élővizekbe: tavakba, patakokba.
Ha Ön is érdeklődik a természetes szennyvíztisztítási megoldások iránt, keresse Szaktanácsadó mérnökeinket egyedi ajánlatokért!